Adonai Fest 2008: Poď von... alebo obhliadnutie sa späť


...prihlás sa
a pošli to ďalej...
...návštevnosť stránky...

Hit Counter... podporili nás...


mestská časť
Košice - Sídl. KVPrímskokatolícka farnosť
Košice - Sídl. KVP

...aktualizované...

24. 8. 2013Festivalové spravodajstvoPoď von... alebo obhliadnutie sa späť (Adonai Fest 2008)

Takmer celý rok sa rovná dvanástim hodinám...


Nie, toto nie je teória stláčania alebo zrýchlenia času, je to skutočnosť...a je za nami...


Niekoľko sto rúk v mysli dvíha vo svojom živote Krista tak, ako ho ruky kňaza dvihli o desiatej večer...


Mnohí, bez toho, aby o tom vedeli, poslúchli šepot (výkrik) dvoch slov, ktoré predstavujú takú silnú Kristovu výzvu, a síce: " ..., poď von! "


Keď po mnohých finálnych úpravách začala ráno po pol jedenástej svätá omša, bolo jednoznačné, že aj tieto chvíle utvoria jeden z tých neopakovateľných dní, ktoré si tak radi zapisujeme do spomienok...chladný vietor držal unavené oči otvorené a mysle triezve, aby sme dobre vnímali Slovo. Prorok Ezechiel a zážitok Lazára (doslova neopakovateľný ) objasnili motto tohtoročného Adonai Festu. Slová, ktorými nám duchovný otec Juraj Jurica opäť pripomenul dôležitosť a pravdivosť Kristovho života a jeho výzvu, aby sme vyšli sami zo seba, ešte dlho zneli...


Zamračené nebo teda nezabránilo tomu, aby sa Adonai Fest rozbehol v plnom prúde. Aj napriek drobnému (cca 1 hodina) časovému sklzu sa pomaly pódium začalo zapĺňať hudobníkmi z rôznych kútov Slovenska.


Našich drobcov (a nielen ich) rozohrial detský spevácky zbor Svetielko z Bardejova. Mnohé z detských hitoviek poznali aj mladí a pohmkávali si ich s nimi. Pri stane s gulášom sa nahromadilo toľko ľudí, že "guláš-služba" nestíhala naberať - prežúvajúcim ľuďom teda Svetielko určite zlepšovalo apetít.

Po tomto hudobnom telese sa nám predstavila mladá kapela Ichtys, ktorá prinútila všetkých svojich fanúšikov postaviť sa pod pódium. A krátky výpadok prúdu tesne predtým, než "Ichtisáci" začali hrať, vôbec neprekážal čakajúcim na muziku. Tí povzbudzovali aj bez hudby...

Samozrejme, že všetko sa napravilo a po Ichtyse sa nám predstavila Ľudka Koščová and band, teda ďalší nováčik (čo sa Adonai Festu týka). Príjemným hlasom a zaujímavým hudobným zoskupením nás sprevádzala ďalšiu trištvrťhodinku.

Ľudku vystriedali chlapci z Metelice. Ich veľmi známe hudobné kusy, ale aj novinky, opäť prinútili všetkých usmievať sa a pospevovať si spolu s nimi. Zopár mladých skákalo pod pódiom a ostatní sa zrejme snažili zohriať autosugesciou, lebo odhodlane sedeli a zubami sme naozaj drgotali všetci.

Počas Metelice ale neprišiel sneh (z čoho by sme možno ani neboli takí prekvapení), ale začalo kropiť. No a tak to vyzeralo, že Saleziáni nebudú pred sebou vidieť nikoho, keďže všetci boli poskrývaní po bokoch FPC-čka, v stane alebo pod stavbou. Ale ich fanúšikovia sa dažďa nebáli. Napokon sa vzduchom niesli tóny známej piesne Da mihi animas asi dvakrát.

Credo na tom nebolo o nič horšie...tiež si tu našli ľudkov, ktorí dobre poznali ich pesničky a boli ochotní skákať pod pódiom. Aj keď Credo už na Adonai Feste bolo, stále má čím prekvapiť a vzhľadom na to, že repertoár každej kapely sa stále rozširuje, aj Credo nám ponúklo nové aj staršie osvedčené piesne.

Na pódiu sa objavil ďalší "nováčik" s "krycím menom" Kéfas. Svoj čas využili tak, ako mali, a tak, ako sme čakali, ohlas na nich bol pozitívny, takže uvidíme, či ich ešte na KVP uvidíme ...

Pomaly sa zotmelo a pokým teda Kéfas prenechával miesto Kerygme, ktorá pomaličky začínala pripravovať pole pôsobnosti pre seba, augustiniánska mládež (z Košíc samozrejme) si pre nás pripravila prezentáciu o Svetovom stretnutí mládeže v Sydney.

Kerygma už bola vlastne hotová a povedľa nich sa zoskupovalo prekvapenie. To bol neoficiálny názov, a ten oficiálny - Iuvenalis predznamenával čosi výnimočné. Tento sláčikový orchester mladých sa nám predstavil samozrejme aj osamote. No a v prípade Kerygmy je treba uznať, že sláčiky si s nimi veľmi rozumeli... prekvapenie sa podarilo. V čase vystúpenia týchto kňazov nás svojou návštevou poctil aj otec arcibiskup Mons. Alojz Tkáč, ktorý sa nevyhol búrlivému potlesku. Pod pódium sa už dalo hovoriť o "malom dave".

Aj čas pre predposledný koncert vypršal, a my sme preleteli tombolou (ceny boli zaujímavé- CD-čka účinkujúcich skupín, 2 vstupenky do Štátneho divadla, "Kerygma varí" - možnosť pre tri osoby najesť sa spolu s Kerygmou, kurz jazdy na koni a hlavná cena - 2 vstupenky na festival Lumen 2009). Takisto sme medzi nami privítali aj pána primátora Ing. Františka Knapíka.

Po tomto kratšom intermezze nasledoval posledný koncert dňa - predstavili sa nám Stanley a Kapucíni. Ich nevšedné ponímanie sveta hudby už naozaj nenechalo takmer nikoho sedieť a nálada, ktorá bola celkom prijateľná po celý deň, sa od prvého, naozaj až po posledný koncert zlepšovala. Aj Stanley a Kapucíni predviedli úžasnú show.

Čas však plynie a zatiaľ sme neprišli na spôsob, ako ho zastaviť. A tak prišľa aj chvíľa, kedy sa pódium pripravilo na predstavenie najvzácnejšieho hosťa večera...


Niekedy sa to slovko "ďakujem" zdá byť tak málo. Adonai Fest je takým "ďakujem" za život. A poďakovaním za ďalší úspešný ročník Adonai Festu by mohol byť aj ten život...


Nekončíme. Toto je len ďalší krok a ďalšia výzva. Aj my voláme spolu s Kristom:

"..., poď von!"


Zuzka Eperješiová


(uverejnené v Prameni milosrdenstva 28. septembra 2008)