Adonai Fest 2006: čo ste mohli vidieť na prvom ročníku


...prihlás sa
a pošli to ďalej...
...návštevnosť stránky...

Hit Counter... podporili nás...


mestská časť
Košice - Sídl. KVPrímskokatolícka farnosť
Košice - Sídl. KVP

...aktualizované...

24. 8. 2013ADONAI FEST 2006 (prvý ročník)

Umelec, Sponzor... ADONAI...

Stretká, maľovanie loga, nácvik spevov, nahrávanie festivalovej hymny, upratovanie areálu Farského pastoračného centra (FPC), zháňanie sponzorov a hudobných skupín, reklama, výber myšlienky, modlitby (za počasie, za organizátorov, za kapely...) – takýmito slovami by sa dala označiť o čosi dlhšia a zodpovednejšia príprava historicky prvého, preto jedinečného, fantastického, neopakovateľného...pridaj ďalšie superlatívy;-) (pozn. red.) festivalu gospelovej hudby – Adonai Fest.

23. septembra 2006 o 9-tej hodine ráno, miestneho času, začal náš festival sv. omšou, ktorú celebroval dp. Marián Kašaj, kaplán Univerzitného pastoračného centra z Prešova. Nasledovný koncert Riša Čanakyho a Márie Podhradskej pre najmenších priviedol do varu aj tie najhanblivejšie detičky – zapojili sa do hry na rôznych hudobných nástrojoch, niekoľkí z nich sa stali na chvíľu malými hercami a skúsili, čo to znamená stáť na pódiu v kostýme vlka, či troch kozliatok; spievali, tancovali – vyčarovali tak úsmev na všetkých tvárach.

Festival sme oficiálne otvorili klasickým prestrihnutím pásky, odznela i hymna Ó Adonai... a po avíze, že prvý domáci spevák RemuS je pripravený, spustila sa vlna dlhotrvajúcej oslavy. RemuS nám predviedol jeden z netypických štýlov (rap), akým možno chváliť Pána – rýmami „Tak Ti ďakujem, Pane...“ si vyslúžil veľký potlesk a rozšíril okruh svojich priaznivcov. Podobne aj ďalší miestny spevák – Epo so svojimi hudobníkmi dvíhali z lavičiek nielen fanklub. Mimochodom EPO nie je meno, je to vraj pojem ;-) A bolo teplo a veselo. Zo Sečoviec k nám „pritiahol“ Magnet, o ktorom sme sa dozvedeli, že „tí mladí“ v kapele hrajú na iných hudobných nástrojoch, než na akých sa hrať učili; talent sa nezatají... Magnet ťa pritiahne... Pohodovým príjemným vystúpením zalahodila nám už dobre známa formácia Cukor a Soľ (James a Beátka), tentokrát aj s novým potenciálnym hudobníkom Jakubkom. Do Košíc na festivalujúce sídlisko KVP včas dorazili aj členovia Jocary z (ne)ďalekého Ružomberka, aby aj okoloidúcich presvedčili, že Pána môžeme chváliť v každom čase. V trochu užšej zostave sa predstavili chalani z Creda – nechýbali piesne ako Čokoláda, Námorník... ktoré spolu spievali kapela i tancujúce (či skákajúce, tlieskajúce...) publikum.

Na festivale boli návštevníci nielen z KVP, či Košíc; krátky, rýchly prieskum ukázal, že k nám zavítali mladí spevuchtiví aj z Prešova, Kuzmíc, Giraltoviec, z Vranova nad Topľou, ba i z Brezna, Nitry a Trnavy. A dokonca nielen hudobná scéna bola zastúpená; aj ľudia z poľa politického, ktorí hudbu radi majú a myšlienku festivalu podporujú, prišli – pán starosta D. Rusnák, poslankyňa NR SR M. Sabolová, bývalý predseda košického samosprávneho kraja pán R. Bauer s manželkou a celé zhromaždenie dal pozdraviť aj primátor mesta Košíc F. Knapík.

Že Pán je „Úžasný“ a bez neho „Neviem dýchať...“ potvrdili chlapci z S2G band. Už sa pomaly, postupne vyprázdňovali lavičky – avšak nik neodcházal (práveže stále nové tváre vypĺňali mozaiku oslavujúceho areálu) – lavičky boli prázdne, lebo pri tom jasaní a speve nedalo nikomu sedieť. Na doskách pódia svoj talent prišli prezentovať aj naše farské deťúrence - v rámci objavovania novovychádzajúcich hviezd... 23. septembra oslavuje Jesenná Rovnodennosť svoje každoročné výročie, lenže kapelu s takým názvom sme nezohnali; tak po skúsenostiach z predroka pozvánku sme poslali (a bola prijatá) Slnovrat-u (príbuzenské vzťahy over v učebnici geografie). I prišli, i spievali – piesne plné lásky, dobra, krásy... V žiare reflektorov, roztancovali hemžiaci sa dav vynikajúcim koncertom chvály, vďaky a radosti aj dlho očakávaní a mnohými fanúšikmi žiadaní – Rišo a Mária.

A potom to prišlo – areál FPC-čka praskal vo švíkoch z toho „po hudbe a speve bažiaceho“ zhromaždenia. (No, poviem vám, bolo nás tam minimálne o polovicu viac ako pred rokom.) Keby sme v tej chvíli chceli tipovať, aká kapela sa pripravuje na svoje vystúpenie, podozrivý šum prerušovaný výkrikmi podobného znenia by nám to celkom isto napovedali – Heaven`s Shore, Heaven`s Shore, Heaven`s Shore.

Tak ako skvelá nálada počnúc detským koncertom Riša a Márie, cez RemuSa, Epa & spol., Magnet, Cukor a Soľ, Jocaru, Credo, S2G band, naše farské deťúrence, Slnovrat až po ostatnú (už spomínanú vyššie) skupinu gradovala, na záver tak vyvrcholila, že (stavím sa) aj nič netušiaci ľudia v panelákoch otvorili okná dokorán, aby si mohli vychutnať tú bravúrnu muziku. Možno sa aj pridali potleskom, či „hmkaním“, a tak sa nenápadne aj do ich sŕdc maľoval obraz Adonai-a.

Tento radostiplný deň sme ukončili krátkou adoráciou Toho, ktorý bol hlavným dôvodom vzniku festivalu a zároveň Najväčším Sponzorom akcie určenej k Jeho väčšej sláve.

wwr

P.S.: ďakujeme sponzorom, ďakujeme za kofolu a guľáš, ďakujeme za modlitby...

P.S.2: psssst, už sa v hlavičkách organizátorských črtá AF 2007... ale nikomu to neprezraďte (no keď nevydržíte, tak potom všetkým...;-)

(uverejnené na http://kvp.rimkat.sk 30. septembra 2006)